»Na današnjem koalicijskem vrhu smo vnovič pregledali in tudi potrdili zaveze naše koalicije do ljudi. Tri področja, ki smo jih danes obravnavali, se tičejo vseh generacij. Govorili smo o javnem dostopnem zdravstvu, o vzdržnem pokojninskem sistemu in o stanovanjih za mlade,« je po sestanku vladne koalicije na Brdu poudaril predsednik vlade in Svobode dr. Robert Golob.
Koalicija je enotna, gre za skupne cilje vseh treh strank, poslancev in ministrov in skupaj jih lahko izvedemo do konca mandata, je dodal: »To je tista najboljša popotnica, s katero se lahko koalicija potem tudi suvereno poda na naslednje volitve v potrditev drugega mandata. In to je naša skupna volja.«
To je tista najboljša popotnica, s katero se lahko koalicija potem tudi suvereno poda na naslednje volitve v potrditev drugega mandata. In to je naša skupna volja.
Krepitev javnega zdravstva
Lanske jesenske napovedi o ukrepih, ki bodo povečali dostopnost in kakovost zdravstva, je koalicija skupaj že uresničila. V tem času je bil sprejet zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, tik pred sprejetjem je zakon o zdravstveni dejavnosti, ki jasno postavlja razmejitev med javnim zdravstvom in zasebnimi ponudniki storitev: »Z enim samim ciljem, kako okrepiti javni zdravstveni sistem, kako nagraditi vse tiste srčne, predane, motivirane zaposlene v javnem zdravstvenem sistemu, od negovalcev, medicinskih sester, zdravnikov – da bodo lahko še več časa posvetili pacientom. To je ključen zakon, s katerim bomo naredili prvi odločni korak k odpravi moralnega hazarda v zdravstvu.«
Premier Golob je ob tem opozoril še, da bo manjših, a hkrati izjemno pomembnih sprememb na področju zdravstva do konca mandata še veliko. Kot je spomnil je bilo samo lani sprejetih več kot 40 različnih podzakonskih aktov, kar kaže na obsežnost zdravstvene reforme: »V resnici je sestavljena iz velike množice majhnih korakov in na tak način bomo tudi nadaljevali. Gre za kompleksen sistem, ki ga moramo znati ustrezno spreminjati v majhnih korakih.«
V resnici je sestavljena iz velike množice majhnih korakov in na tak način bomo tudi nadaljevali.
Vzdržen pokojninski sistem
Pogajanja s socialnimi partnerji o pokojninski reformi so v sklepni fazi, zato o podrobnostih, kot poudarja predsednik vlade, do zaključka pogajanj še ne moremo govoriti. A namen reforme je jasen: »Po eni strani moramo poskrbeti za vzdržno blagajno, na drugi strani pa tudi vsem, ki se bodo upokojevali v naslednjih letih, omogočiti dostojne pokojnine.«
Eden od možnih načinov je tudi višanje odmernega odstotka, a čeprav so podrobnosti še predmet pogajanj, je nekaj, tako premier, že jasno: »Že vnaprej povem, da delovne dobe ne bomo podaljševali. Ta ostaja 40 let.«
Že vnaprej povem, da delovne dobe ne bomo podaljševali. Ta ostaja 40 let.
Stanovanja za mlade
Koalicija se je danes seznanila tudi s številnimi konkretnimi projekti, kjer je gradnja javnih najemnih stanovanj možna do konca tega oziroma v začetku prihodnjega leta: »Vidimo pa, da je v vsak mesec na razpolago več potencialnih projektov, kar nas navdaja z optimizmom. In to ne bo stvar samo tega mandata, ampak bodo glavni rezultati seveda v drugem mandatu.«
Pripravlja pa se tudi stanovanjska zakonodaja, ki bo kmalu poslana v javno razpravo in predvidoma aprila potrjena na vladi.
Ne besede, govorijo naj rezultati
Področja, o katerih se koalicija danes vnovič poenotila in izpilila načrte, so tako po besedah dr. Goloba tista, »na katerih smo dali zavezo ljudem pred volitvami in na katerih ocenjujemo, da bomo zaveze do konca tega mandata tudi izpolnili. Želimo, da ne govorijo besede, ampak da govorijo rezultati. Na vseh teh treh področjih bodo ti vidni še pred koncem mandata«.
Želimo, da ne govorijo besede, ampak da govorijo rezultati.
Ob nastopu mandata smo povedali, da bomo zastavili program, za katerega sta potrebna dva mandata, je ponovil: »Tega običajno ne naredi nobena vlada, ker se boji takih smelih korakov. Zato se tudi v tridesetih letih nihče ni lotil pravih reform. Če bi gledali samo skozi optiko všečnosti v enem mandatu, se nobenega od področij, ki smo jih danes obravnavali, sploh ne bi dotaknili.«
O ravnanju opozicije in nasprotnikov reform pa: »Bojijo se reform – zato, ker z njimi dolgoročno spreminjamo našo družbo na boljše. In tisti posamezniki, ki so v zadnjih dvajsetih letih dejansko profitirali zaradi sedanjega neurejenega stanja, so tisti, ki poganjajo to nasprotovanje.«
Bojijo se reform – zato, ker z njimi dolgoročno spreminjamo našo družbo na boljše.