V zadnjem obdobju se vedno bolj intenzivno razpravlja o povečanju izdatkov za obrambo, tako v Sloveniji kot v celotni Evropski uniji. Varnost in obramba postajata ključni temi, saj aktualne razmere v svetu zahtevajo premišljene in strateške odločitve. O tej temi je v Odmevih spregovoril tudi poslanec Gibanja Svoboda dr. Martin Premk.
Postopno povečanje obrambnih izdatkov
Dr. Premk je poudaril, da trenutno velja načrt postopnega povečanja obrambnih izdatkov, pri katerem naj bi Slovenija do leta 2030 dosegla dva odstotka BDP-ja za obrambo. »Za zdaj še velja, da povečujemo postopoma do leta 2030 in da takrat pridemo na dva odstotka.«
Sredstva ne bodo namenjena le za orožje
Pomembno je razumeti, da sredstva, namenjena povečanju obrambnih izdatkov, ne bodo porabljena izključno za orožje. »Ti odstotki BDP-ja vsekakor ne bodo šli samo za orožje. Ta denar bo šel tudi za zaščito in reševanje, za opremo z dvojnimi nameni, tudi za ceste, železnice, bolnišnice, pač vse, kar bo potrebno za celovito obrambo in varnost države; tudi za več raziskav in razvoja, pa tudi za večja vlaganja v domačo industrijo,« je pojasnil dr. Premk.
Slovenska obrambna industrija se krepi
V zadnjih letih se slovenska obrambna industrija krepi, kar je po besedah dr. Premka ključno za prihodnost. »Ministrstvo za obrambo je zadnji dve, tri leta zelo povečalo vlaganja v raziskave in razvoj. Slovenska obrambna industrija se že v zadnjih dveh letih pospešeno razvija. Če bo treba več vlagati v obrambo, je naš namen, da ta denar ustrezno razporedimo, največ v našo obrambno industrijo in našo industrijo na splošno,« je poudaril Premk. Pri tem je izpostavil tudi pomen vlaganja v visokotehnološka podjetja, ki so se v zadnjih letih znatno povečala in lahko prispevajo k celoviti obrambni strategiji države.
Prihodnost in realne potrebe
Varnost je ključnega pomena. Slovenija se bo v prihodnje morala prilagajati tako evropskim kot globalnim varnostnim zahtevam, pri tem pa bo ključna premišljena in uravnotežena obrambna strategija, ki bo hkrati omogočala gospodarski razvoj in krepitev nacionalne varnosti.