Državni zbor je z glasovi koalicije potrdil ključne proračunske dokumente za leti 2025 in 2026, kar velja za enega najpomembnejših parlamentarnih dogodkov leta. Ob tej priložnosti je minister za finance Klemen Boštjančič v intervjuju za Odmeve TV Slovenija delil svoje poglede na kritike, gospodarska pričakovanja ter izzive na poti v prihodnost.

Proračun: »Kritike temeljijo na floskulah, ne številkah«

Na očitke, da si Slovenija v času nižje gospodarske rasti takšnih proračunov ne more privoščiti, je minister odločno odgovoril: »Sem človek številk, ne političnih floskul. Proračun za leto 2025 načrtuje 2,6-odstotni primanjkljaj, kar je drugi najnižji primanjkljaj v zadnjih šestih letih. Naslednje leto načrtujemo primanjkljaj pod dvema odstotkoma.« Po njegovih besedah je kritika, da gre za pretirano potrošni proračun, »neumnost«.

Ob tem se je dotaknil tudi pripomb fiskalnega sveta, ki opozarja na slabo načrtovanje: »Spoštujem fiskalni svet in ga vidim kot zaveznika ministrstva za finance, vendar so nekatere njihove kritike prisotne že desetletje. Dejstvo je, da se slovenska gospodarska rast, kljub nižjim napovedim, še vedno giblje nad evropskim povprečjem.«

Plačna reforma: Velik dosežek z dolgoročnimi učinki

Minister je izrazil zadovoljstvo ob zaključku ključnega dela plačne reforme. Poudaril je, da reforma ne prinaša zgolj višjih plač, temveč tudi pomembne spremembe v strukturi nagrajevanja: »Uvedli smo načela variabilnega nagrajevanja in sistem, ki omogoča mladim, da vstopijo na bolje vrednotena delovna mesta v javnem sektorju. To je ključno, saj je javni sektor za mlade postal vse manj privlačen.«

Dodal je, da je plačna reforma pozitivno ocenjena tudi s strani Mednarodnega denarnega sklada: »Njihova ocena je bila, da je to izjemno velik dosežek. Sistem smo zasnovali tako, da bo na dolgi rok zmanjšal stroške javnega sektorja, čeprav bodo ti v začetni fazi nekoliko višji.«

Energetski izzivi: »Teš je ena največjih napak v zgodovini Slovenije«

Boštjančič ni skrival skrbi glede prihodnosti Teša in premogovnika Velenje: »To je eden najbolj zgrešenih projektov v zgodovini Slovenije. Posledice te preplačane investicije plačujemo že danes, plačevali pa jih bomo še dolgo. Faza zapiranja prinaša velike stroške, ki bodo bremenili državni proračun.«

Ob tem je dodal, da zapiranje premogovnika in sanacija Šaleške doline terjata kompleksne rešitve: »To je razlog, zaradi katerega ne spim dobro. Gre za grehe iz preteklosti, ki jih moramo odgovorno rešiti.«

O interpelaciji: »Nimam težav z odgovornostjo«

Minister se dotika tudi političnih očitkov in interpelacije, ki jo pripravlja opozicija. »Očitke sem že večkrat pojasnil, veselim se priložnosti, da jih ponovno razjasnim. Kar se tiče projektov, kot je Litijska, sem vedno priznal napake. A treba je pokazati na odgovorne za te napake – pogosto so bili ti v strankarsko obarvanih ekipah.«

Minister o svojem delu: »Slovenija napreduje, a izzivi ostajajo«

Kljub kritikam in izzivom minister ostaja optimističen. Prepričan je, da je Slovenija na pravi poti in da so izvedene reforme korak v pravo smer. »Na dolgi rok bodo prinesle večjo učinkovitost in vzdržnost našega sistema,« zaključuje Boštjančič.

Minister za finance je s svojo neposrednostjo in osredotočenostjo na številke v zadnjih mesecih dokazal, da je pripravljen soočiti se z najtežjimi izzivi. Proračunski načrti, plačna reforma in energetske dileme ostajajo v središču njegovega delovanja – vprašanje pa je, kako uspešno bo njegova vizija prestala preizkus časa.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu
Gospod Netanjahu, ustavite to vojno zdaj!