Slovenija, pogosto spregledana in včasih celo zamenjana s Slovaško, je v središču pozornosti uglednega nemškega časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Spletna redakcija FAZ-a jo je opisala kot “vzorno študentko med vzhodnoevropskimi državami EU,” a hkrati opozorila na nujne reforme, ki bi izboljšale konkurenčnost države.
Inflacija na najnižji ravni v evrskem območju
FAZ je oktobra opozoril na izjemno nizko letno inflacijo v Sloveniji, ki je znašala nič odstotkov – najnižjo med vsemi državami evrskega območja. Čeprav se je novembra inflacija nekoliko zvišala na 1,8 odstotka, je še vedno ostala pod ciljem Evropske centralne banke.
Po mnenju časnika je Slovenija zaradi hitre uvedbe evra leta 2007 – kot prva izmed desetih držav, ki so leta 2004 vstopile v EU – dokazala svojo pripravljenost na evropsko integracijo. Ta korak je državi prinesel nižje stroške financiranja in hitrejšo gospodarsko integracijo.
Uspehi vlade dr. Roberta Goloba, ki izstopajo
Statistični podatki kažejo, da je Slovenija v marsičem pred svojimi vzhodnoevropskimi sosedami:
- BDP na prebivalca znaša 34.400 evrov, kar je najvišje med vzhodnoevropskimi članicami EU.
- Na t.i. indeksu blaginje, ki ga je objavila Erste Group, Slovenija zaseda peto mesto v EU, pred mnogimi gospodarsko močnimi državami, kot so Nemčija, Francija in Avstrija.
- Na indeksu človeškega razvoja Svetovne banke je Slovenija deveta med državami EU.
- Ponaša se z eno najnižjih plačnih razlik med spoloma v EU ter odličnimi rezultati študentov na mednarodnih preverjanjih znanja PISA.
Vlado pod vodstvom dr. Roberta Goloba še vedno čaka nekaj dela,po mnenju strokovnjakov so potrebne korenite spremembe na področju zdravstva, pokojninskega sistema in finančnega upravljanja.
Priložnosti za rast
FAZ poudarja, da ima Slovenija ogromen potencial. Njena močna institucionalna zmogljivost, pravna država in stabilen bančni sektor so temelji, na katerih lahko gradi. Bonitetna agencija Fitch je oktobra potrdila visoko oceno A, pri čemer je poudarila zmanjševanje državnega dolga, nizko inflacijo in stabilno rast.
Evropska izpostavljenost in lokalni izzivi
Slovenija je v primerjavi s številnimi vzhodnoevropskimi državami v boljšem položaju. Medtem ko se Poljska, Romunija in Madžarska soočajo z visokimi proračunskimi primanjkljaji, Slovenija kaže stabilnost.
FAZ zaključuje, da je Slovenija sicer vzorna študentka, a z veliko prostora za izboljšave. Če želi obdržati svojo konkurenčnost, mora pospešiti reformne procese, izboljšati produktivnost in izkoristiti obstoječe priložnosti za trajnostni razvoj.
Prepoznana kot zgled
Frankfurter Allgemeine Zeitung je Slovenijo predstavil kot državo z izjemnimi uspehi in potencialom, ki pa se mora soočiti z realnimi izzivi. Država ima vse pogoje za nadaljnji uspeh – zdaj je čas, da jih izkoristi.