»Slovenija se zelo uspešno zadolžuje, ugodneje kot druge primerljive države,« je v Odmevih TV Slovenija poudaril minister za finance Klemen Boštjančič. Država ponovno izdaja ljudske obveznice, ki po njegovih besedah niso namenjene poplačilu dolgov, temveč aktivaciji prihrankov državljanov.

Po lanskoletnem uspehu, ko je bilo vpisanih 261 milijonov evrov in odprtih 5000 novih trgovalnih računov, minister pričakuje podoben odziv tudi letos. »Letos bo obrestna mera 2,75 %, lani je bila 3,4 %, kar odraža tržne razmere,« je pojasnil. Skupni obseg izdaje obveznic tokrat ni vnaprej omejen, vendar bo v primeru velikega povpraševanja država poskrbela za proporcionalno prilagoditev vpisa.

Podjetje CSS

Minister je v pogovoru zavrnil očitke o načrtovani prodaji invalidskega podjetja CSS. »Nikoli ni bila mišljena prodaja tega podjetja,« je bil jasen. Ključni izziv ostaja zagotovitev dolgoročne vzdržnosti poslovanja, ne pa vprašanje njegove klasifikacije kot strateške naložbe.

»Podjetje CSS ima bistveno večje težave kot to, ali bi bilo prodano ali ne – gre za to, ali bo preživelo ali ne bo preživelo,« je dodal Boštjančič. Vlada je zato predlagala spremembo strategije SDH, ki bi invalidskim podjetjem omogočila posebno obravnavo. Kot ključno rešitev vidi realističen poslovni načrt, ki bi omogočil dolgoročno stabilnost podjetja. »Če bo potreben del sanacijskega načrta, bomo podprli tudi dokapitalizacijo,« je zagotovil.

Kritike niso presenečenje

Gospodarska zbornica Slovenije opozarja na slabšanje poslovnega okolja, višje obremenitve plač in posledično nižji življenjski standard. Minister Boštjančič se je na to odzval z besedami: »Nad seznamom predlogov nisem presenečen, saj obravnava predvsem interese tistih, ki največ in najbolje zaslužijo.«

Ob tem je poudaril, da Slovenija ohranja visoko kakovost življenja predvsem zaradi socialnih in zdravstvenih storitev, ki jih financira država. »Ali želimo dolgotrajno oskrbo? Verjamem, da jo želimo. A to pomeni določene stroške,« je opozoril.

Čeprav priznava, da so plače v Sloveniji močno obremenjene, je poudaril, da je vlada že sprejela več ukrepov za razbremenitev dela. »Ta dopis gospodarstva ni presenečenje, saj se ponavljajo enake zahteve, ne pa celovita analiza celotne situacije,« je zaključil.

Nad seznamom predlogov nisem presenečen, saj obravnava predvsem interese tistih, ki največ in najbolje zaslužijo.

Minister Boštjančič je jasno poudaril, da vlada zagovarja stabilnost gospodarstva in hkrati ohranjanje socialne države. Pri tem ostaja odprta za dialog, vendar zagovarja celovit pristop k reševanju izzivov, ki ne bi koristil zgolj najmočnejšim deležnikom.

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Urška Klakočar Zupančič: Sem trn v peti
Marjan Šarec na osrednji proslavi ob dnevu Rudolfa Maistra v Kamniku
Borut Sajovic: Kaj nam je povedal Maister?
Robert Golob: Naše prioritete so podprte in se odražajo tudi v proračunu