NOVICA

Represivni organi nikoli več ne bodo orodje za obračunavanje s političnimi nasprotniki
22.02.2023
GS_DZ_Novinarska_Lamut_Zavbi_008

»Demokracija se lahko obnavlja le skozi transparentnost in neodvisno ter nekoruptivno delovanje nosilcev javnih funkcij, zato smo odredili parlamentarno preiskavo,« je na današnji novinarski konferenci poslanske skupine Svoboda uvodoma poudaril poslanec Svobode in nosilec preiskave o sumih vplivanja politike na delo policije in drugih represivnih ter avtonomnih državnih organov Miha Lamut.

Parlamentarna preiskava ne bo zgolj nadaljevanje dela komisije iz prejšnjega mandata, ki jo je vodil Rudi Medved, saj bo na zahtevo poslanske skupine Svoboda razširjena tako časovno kot vsebinsko: »Preiskovali bomo obdobje od 13. marca 2020 do danes, tako bo predmet preiskave tudi obdobje med covidom in dogajanje na protestih pa tudi obdobje aktualne vlade. Izhodišče preiskovalne komisije bo vmesno poročilo prejšnje komisije, ki jo je vodil Rudi Medved, a komisija ne bo preiskovala le političnega vplivanja na delovanje policije, pač pa se bo osredotočila tudi na druge avtonomne represivne organe.«

Delovanje preiskovalne komisije bo razširjeno tudi na druge avtonomne represivne organe, saj po besedah Lamuta »obstaja sum, da je prejšnja, 14. vlada poleg policije zlorabljala tudi finančno upravo in urad za preprečevanje pranja denarja, za nezakonito pridobivanje podatkov, s katerimi je pred volitvami skušala diskreditrati politične nasprotnike«. Zaradi teh sumov bi moralo biti eno od prvih dejanj komisije, tako še Lamut, da od finančne uprave, informacijske pooblaščenke, ministrstva za finance in urada za preprečevanje pranja denarja ter tožilstva in policije pridobi mnenje, v katerem se bodo omenjeni organi opredelili, ali so zaznali sume zlorab podatkov. Ne samo osebnih, tudi podatkov o delovanju podjetij.

Opozoril je na možnost nezakonite mednarodne izmenjave podatkov med državami Zahodnega Balkana, o kateri so pisali nekateri mediji: »Zaradi določenih političnih protiuslug je prišlo do nezakonitega izmenjevanja osebnih podatkov in podatkov določenih podjetij med Slovenijo, Srbijo in Črno goro. Anonimna prijava srbske podružnice GEN-I, je sprožila krog izmenjevanja podatkov med slovenskim in srbskim uradom za preprečevanje pranja denarja

Spomnil je, da je takratni predsednik vlade Janez Janša na enem izmed predvolilnih soočenj razpolagal s podatki o poslovanju slovenskega podjetja v tujini, in dodal, da »se lahko upravičeno sprašujemo, na kakšen način je do teh podatkov prišel«. Prav zato se po besedah Lamuta poraja utemeljen sum nezakonitega vmešavanja politike v delo organov z represivnimi pooblastili, saj so bili ti evidentno pridobljeni z mednarodno izmenjavo obveščevalnih služb z namenom, da se diskreditira politične nasprotnike.  

Namen preiskave pa je po besedah poslancev tudi razmislek o spremembi aktualne zakonodaje, ki ureja organizacijo, delovanje, vodenje in pooblastila ne samo policije, pač pa tudi drugih avtonomnih represivnih organov. Lenart Žavbi je tako ob koncu novinarske konference poudaril zavezo Svobode: »Zavezujemo se, da se represivni organi nikoli več ne bodo uporabljali za obračunavanje s političnimi nasprotniki. Nikoli več se ne sme zgoditi, da bi politika dobila vzvode moči za diskreditacijo kogarkoli. Zato bomo sprejeli ustrezne zakonodajne rešitve.«

Deli objavo:

Novice

Iščite po celotni spletni strani: