NOVICA

Milan Brglez: Predsednik države mora biti jasen, ko se je treba oglasiti, in biti tiho, ko je treba biti tiho.
04.10.2022
GS_Brglez_izjava_001 (1)

Predsedniški kandidat Gibanja Svoboda in SD dr. Milan Brglez v uvodnem soočenju na Tv Slovenija.

O razlogih za kandidaturo

»Sem kandidat, ki skuša povezovati, ki bo spoštoval ustavo in vse drugo, kar je potrebno, da se funkciji predsednika republike povrne ugled – tako mednarodno kot doma, da ji bodo ljudje zaupali. Imam znanje in izkušnje.«  

O vlogi predsednika republike

»Predsednik mora biti jasen, kadar se je treba oglasiti, in tudi biti tiho takrat, ko je dobro biti tiho. To velja tako za mednarodno kot za notranjo politiko. Moralna avtoriteta namreč ne pomeni, da nenehno usmerjaš, ampak da skušaš najti soglasje v smeri novega družbenega dogovora.«

O predsednikovih pristojnostih

»Zavzemam se za to, da se predsedniku da možnost ustavnega veta. Menim pa, da mu že obstoječe pristojnosti dajejo možnost za branjenje ustave. Vedno se je možno postaviti v bran ustave.«

O treh referendumih, ki jih želi SDS

»Na vseh treh referendumih bom za uveljavitev zakona. Kar se tiče zakona o vladi, gre za čisto zlorabo referenduma in nagajanje. Glede zakona o RTV Slovenija mislim, da je pravi koncept tisti, ki RTV depolitizira in skuša ohraniti javni servis, ne državno televizijo. Zakon o dolgotrajni oskrbi pa je nujen, ker v zdajšnji ureditvi ne manjka zgolj financiranje dolgotrajne oskrbe, ampak tudi ključni kriteriji, kar poslabšuje položaj tako uporabnikov kot izvajalcev dolgotrajne oskrbe.«

O odpoklicu veleposlanika Kajzerja

»Zakon o zunanjih zadevah je »biblija«, ki jo diplomati morajo spoštovati, v tem primeru je bil kršen, zato se je zgodil odpoklic. Posvetovanje s predsednikom pa je, glede na to, kar je izjavila ministrica, dejansko bilo, tako da se kot predsednik države v takem primeru ne bi oglašal.«

O predsedniku kot pomembnem soustvarjalcu zunanje politike

»Pri tem vprašanju ne smemo pozabiti na državni zbor. V državni zbor morata priti tako predsednik države kot vlada oziroma zunanji minister. Tam se določijo splošna pravila, kar določa ustava, ki je nad zakonom o zunanjih zadevah.«

O sankcijah proti Rusiji

»Vsekakor imajo ostrejše sankcije povratno zanko, ki tepe tudi nas. Zato je treba premisliti, kakšne sankcije uporabiti v kakšnem primeru. Moramo pa za mir narediti vse, kar je treba.«

Ob koncu soočenja je dr. Brglez poudaril, da bi moral predsednik voditi razpravo v smeri novega dogovora, ki ga potrebujemo, da socialno državo preoblikujemo v socialno-ekološko državo, v pravično tranzicijo v zeleno prihodnost. Prepričan je, da bi morali uzakoniti družbeno odgovornost podjetij.

Celotno soočenje si lahko ogledate tukaj.

Deli objavo:

Novice

Iščite po celotni spletni strani: