Poslanka Svobode Tamara Kozlovič v oddaji 24ur zvečer o preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. V Svobodi in koaliciji vztrajamo – zdravstvene pravice ne smejo biti poligon za ...

Poslanka Svobode Tamara Kozlovič v oddaji 24ur zvečer o preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja.

V Svobodi in koaliciji vztrajamo – zdravstvene pravice ne smejo biti poligon za ustvarjanje dobičkov, je uvodoma poudarila poslanka Svobode in predsednica parlamentarnega odbora za zdravstvo Tamara Kozlovič. Ob tem je dodala, da je bilo prav to ob napovedanih podražitvah premij za dopolnilno zdravstveno zavarovanje naše osnovno vodilo pri pripravi in vložitvi novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju. »Že 20 let se govori o ukinitvi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, zdaj pa kar naenkrat, ker smo vložili novelo, vsi v njej iščejo neke napake, namesto da bi tvorno sodelovali pri tem, da vložen zakon, če je treba, izboljšamo,« je odgovorila na očitke kritikov novele. »Zakon naslavlja javni zdravstveni sistem, javno zdravstveno blagajno, ki je od vseh nas in vsem nam mora biti skupen cilj, da ga ohranjamo in krepimo. Zakon prinaša prav to – vsa sredstva, ki jih danes plačuje 95 % zavarovancev, ostanejo v javni blagajni za dosego cilja krepitve javnega zdravstva,« je pojasnila.

Potrdila je, da smo nadgradili tisto novelo zakona, ki je v času Šarčeve vlade v zakonodajnem postopku prišla do tretje obravnave, in vanjo vključili številne predloge, ki so jih takrat posredovali različni deležniki. Poudarila je še, da je poslanki zakon vložen po rednem postopku: »Ravno s tem namenom, da v njem popravimo morebitne pomanjkljivosti. In prosila bi tudi predstavnike zavarovalnic, da nam pri tem pomagajo, da zakon še izboljšamo v dobrobit vseh državljank in državljanov.« Opozorila je, da bi se lahko zaradi tako občutne podražitve premije ljudje začeli množično odpovedovati  dopolnilnemu zdravstvenemu zavarovanju: »To bi povzročilo dodatne stiske ljudi in tega enostavno nismo mogli dovoliti. Napoved podražitve za 30 % oziroma 10 evrov več na mesec se nam zdi nedopustna.«

»Mi si želimo krepiti javno zdravstvo. Z novelo fiksiramo znesek 35 evrov, kolikor državljanke in državljani zdaj plačujejo za dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Istočasno zakon ohranja vse pravice, ki jih danes poznamo iz zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju,« je pojasnila, da ljudje z novelo ne bodo izgubili ničesar, bodo pa plačevali 120 evrov na leto manj, kot bi plačevali, če bi se podražitve, ki so jih napovedale zavarovalnice, zgodile.

Ponovila je, da bomo vsem odzivom in predlogom, ki jih bomo dobili v okviru zakonodajnega postopka, prisluhnili in jih proučili, po potrebi pa z njimi tudi dopolnili zakon: »Naš cilj je, da ta zakon sprejmemo čim prej, da je izvedljiv in kakovosten. Bi pa rada poudarila še, da je to šele prvi korak do končnega cilja – uvedbe pravičnejšega in učinkovitejšega sistema financiranja javnega zdravstva.«

Zadnji video posnetki

Oglejte si video izjave, posnetke in nagovore o različnih temah in politikah Gibanja Svoboda. V Svobodi zagovarjamo osebni pristop.

Preglej celotno video galerijo
Evropska unija je politična in socialna inovacija
Sara Žibrat o posvetovalnem referendumu o gojenju in predelovanju konoplje
Tamara Vonta o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
Janja Sluga o posvetovalnem referendumu o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja