NOVICA

Mojca Šetinc Pašek: Novela zakona o RTV prinaša javno in profesionalno RTV Slovenija
19.09.2022
Mojca1

Poslanka Gibanja Svoboda Mojca Šetinc Pašek na Televiziji Slovenija o noveli zakona o RTV Slovenija.

»Novela zakona prinaša javno, profesionalno RTV Slovenija,« je poslanka Svobode Mojca Šetinc Pašek na kratko povzela bistvo novele zakona.

Želimo namreč, da se politika, ki ima že desetletja pomemben vpliv pri delovanju javne radiotelevizije, iz nje končno umakne. Spomnila je, kam je stranka SDS v zadnjih dveh letih, ko je prevzela vse nadzorne in vodstvene organe v javnem zavodu, pripeljala RTV: »Vodstvo te hiše, ki je bilo politično nastavljeno s strani ene politične stranke, ki je to hišo popolnoma prevzela v programskem svetu, se je usmerilo zgolj v en segment tega javnega servisa, v informativni program televizije in ga od tistega dne uničuje. O tem, da je hiša spolitizirana, priča več stvari. Najprej to, da so za direktorja televizije imenovali človeka, ki je bil direktor UKOM, ki je fanatičen pripadnik stranke SDS in je dobesedno hiral Slovensko tiskovno agencijo, da smo se znašli na sramotilnem stebru v Evropski uniji. In s to svojo politiko, kakršno je vodil do STA, nadaljuje tudi na Televiziji Slovenija, zlasti v informativnem programu.«

Opozorila je tudi, v kakšne razmere je to spolitizirano vodstvo RTV potisnilo zaposlene, ki se zgolj in samo borijo za svoj profesionalni status: »Vodstvo zdaj išče sankcije za tiste zaposlene, ki z različnimi akcijami protestirajo za profesionalno delo in novinarstvo na javni radioteleviziji.«

Zato je uveljaitev novela zakona o RTV nujna, na novo namreč ureja nadzorovanje in vodenje te hiše. 29-članski programski svet, v katerega kar 21 članov imenuje državni zbor oziroma politika, bo po noveli zakona imel le še 17 članov in pri njihovem imenovanju bodo imeli ključno vlogo javnost oziroma civilna družba ter zaposleni na RTV Slovenija in ne več politika: »In ne bo več tega, kar si uzurpira trenutni programski svet, da neposredno posega v uredniško delovanje.« Generalnega direktorja bo po novem zakonu nadomestila štiričlanska uprava.

Ob koncu je znova opozorila še na dogajanje na stojnicah, kjer SDS zbira podpise za referendum o noveli zakona in ljudi nagovarja z zavajanji, da novela govori o RTV-prispevku, kar ne drži: »Gre samo za to, da se javnemu servisu vrne avtonomijo in da se javno RTV vrne javnosti. In samo to je namen tega zakona, prav nič drugega.«

Dodala je še, da je aktivno vlogo v predreferendumski kampanji zavzelo tudi vodstvo RTV, ki za to zlorablja javni RTV-servis: »Vsem parlamentarnim strankam je z naslova in s podpisom generalnega direktorja poslalo vabilo na javne debate o novem zakonu. Naj povem, da se mi zdi to skrajno sprevrženo. Namen pa je popolnoma jasen: da generalni direktor Andrej Grah Whatmough ohrani svoj stolček in aktivno soprispeva k zbiranju podpisov za referendum.«

Deli objavo:

Novice

Iščite po celotni spletni strani: